Sekcja teatralna "Seniorzy przy stolikach"
1.Historia
Grupa powstała w styczniu 2015r. Pierwszy występ „Kobieta, miłość, maj…” miał miejsce 10 czerwca 2015r. Był to montaż wierszy i znanych piosenek, arii i duetów operowych związanych z tematem. Zaprezentowali go uroczyście ubrani członkowie grupy, panie i panowie, na tle skromnej dekoracji. Zachęceni pozytywnym przyjęciem dokonaliśmy adaptacji komedii J. U. Niemcewicza „Powrót posła”. Było to już wyzwanie, ale …udało się. I 24 lutego 2016r. odbyła się premiera. 24 kwietnia spektakl obejrzeli również słuchacze Wydziału Zamiejscowego WSIiE w Kętrzynie wraz z p. dziekan Agnieszką Górską.
7 grudnia 2016r.w ramach Narodowego Czytania członkowie grupy przeczytali studentom UTW fragmenty wszystkich części „Trylogii” oraz „Quo vadis?”, „Rodziny Połanieckich i „Krzyżaków” H. Sienkiewicza.
Kolejnym etapem była adaptacja tragikomedii G. Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Tu już były stroje i scenografia. Premiera odbyła się 22lutego 2017r. na scenie kina „Gwiazda” w Kętrzynie. Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2017 r. zaprezentowano słuchaczom UTW nowszą wersję spektaklu o kobiecie zatytułowaną „Kobieta temat zawsze aktualny”.
6 kwietnia 2017r. sztukę G. Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” mogli obejrzeć mieszkańcy Kętrzyna na scenie Biblioteki Miejskiej w Kętrzynie.
Część grupy, zachęcona sukcesami, utworzyła „Kabarecik seniorek” i zaprezentowała „Wesołą wycieczkę w czasy PRL”.
22 listopada 2017r.w auli ówczesnego gimnazjum zaprezentowano czytanie „Wesela” S. Wyspiańskiego. Wykorzystano stroje ludowe, dekoracje.
Kolejną sztuką, którą zrealizowała grupa, były „Damy i huzary” A. Fredry. Przedstawienie odbyło się w auli ówczesnego gimnazjum. Przygotowano odpowiednie dekoracje i stroje z epoki.
2 I 2018 r. po długiej i trudnej walce z chorobą odeszła nasza koleżanka Ewa Kozak.
1 czerwca 2018r. członkowie grupy na prośbę ówczesnej dyrektorki Biblioteki Powiatowej w Kętrzynie wzięli udział w tzw. „czytaniu na trawie”, akcji zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka.
28 września 2018 r. w ramach Narodowego Czytania grupa odczytała fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Z okazji 100 rocnicy odzyskania niepodległości przygotowano scenariusz widowiska zatytułowany „Polskie drogi do wolności”, które zaprezentowano studentom UTW oraz młodzieży szkolnej w listopadzie i grudniu 2018r.
W 2019 r. powrócił temat kobiety. Tym razem scenariusz zatytułowany „Wspomnień czar…o kobiecie przez stulecie” zawierał ciekawe informacje o szczególnych kobietach, Polkach, które w tym czasie żyły i w różnych dziedzinach życia zostawiły po sobie coś szczególnego. Prezentacja odbyła się 13 marca 2019r. na scenie kina „Gwiazda”.
26 kwietnia2019r „Seniorzy przy stolikach” wystawili adaptację komedii Moliera „Świętoszek”. Scenografię dostosowano do treści. Wykorzystano odpowiednie stroje.
Kolejnym zadaniem, jakie postawiła sobie grupa, było wystawienie opery S. Moniuszki „Straszny dwór” w oparciu o adaptację libretta W. Wolskiego. Premiera odbyła się na scenie kina „Gwiazda” 12 lutego 2020r.
We wrześniu 2022r. w ramach Narodowego czytania zaprezentowaliśmy mieszkańcom Kętrzyna „Moralność pani Dulskiej”.
Scenografię i stroje wykonywali najczęściej członkowie grupy wykorzystując zasoby własnych szaf i umiejętności krawieckich. W kilku przypadkach posłużono się zasobami wypożyczalni strojów w Bartoszycach.
Życie pisze różne scenariusze. Wybuchła pandemia. Działalność grupy została zawieszona.
Rok 2022 napisał nam „czarny scenariusz”. Odeszło trzech członków grupy, wspaniałych kolegów, przyjaciół, ludzi, którzy tworzyli naszą teatralną rodzinę.
13 lutego 2022r. zmarł Władysław Chodara. Jeszcze we wrześniu 2021r. publicznie odegrał swoją rolę Felicjana Dulskiego w ramach Narodowego Czytania.
6 września 2022r odszedł Bolesław Dziemiańczyk. Długa, wredna choroba pokonała go, mimo, że walczył.
22 października 2022r. dołączył do nich Jan Walesiak. Wiedział, że będziemy dalej działać, znał swoją rolę ale…nie On decydował. Jak powiedziała Jego córka …"najważniejsze, że był z nami”.
2.Członkowie grupy
|
|
|
- Szczegóły
- tekst: Janina Muszak, foto: Alicja Woronowicz, Ryszard Szabelski